cobiss

Пронађите књигу у нашој библиотеци путем
COBISS.SR
претраге

Пронађите жељени часопис путем
KoBSON
претраге

Посетите
дигиталну библиотеку
Народне библиотеке "Вук Караџић"


СТО ПЕДЕСЕТ
СТО СЕДАМДЕСЕТ


Драги пријатељи и сарадници Библиотеке,

Ове године обележавамо 170 година Читалишта и 150 година Библиотеке. Овакав јубилеј је значајан за културну историју Србије, а посебно нашег града - зато ћемо настојати да током читаве године промовишемо културне вредности које баштинимо.

Лого јубилеја за нас је урадио Лазар Димитријевић, доцент на Катедри за графички дизајн Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу - и данас га званично представљамо.

Надамо се да ћемо остати ваша поуздана подршка у образовању и културној разоноди.


СТРУЧНО-НАУЧНИ СКУП
ЗАЈЕДНИЦЕ МАТИЧНИХ БИБЛИОТЕКА СРБИЈЕ


Крагујевац, 26 - 28. мај 2016.

Заједница матичних библиотека Србије вас позива на стручно-научни скуп Библионет.

ТЕМА СКУПА: "Легати и библиотеке целине"

У вези са питањима о организацији боравка у Крагујевцу, контакт особа је Јелена Лазаревић Вуковић, адреса је nbkragujevac@gmail.com или на телефон 034 300 160 (од 8:00 до 14:00 сати сваког радног дана).

Очекујемо вас у Крагујевцу!


БИБЛИОНЕТ 2016
Крагујевац, 26–28. мај


МОЛИМО ИЗЛАГАЧЕ ДА СЕ ПРИДРЖАВАЈУ ПРЕДВИЂЕНОГ РАСПОРЕДА
Народна библиотека „Вук Караџић“ Крагујевац
ХВАЛА!

10,00–11,00 Пријем гостију (Народна библиотека „Вук Караџић“, Зорана Ђинђића 10)
11,00 Организовани превоз до хотела „Шумарице“
11,15–12,00 Регистрација учесника (хотел „Шумарице“, Десанкин венац бб)
12,00

Свечано отварање

Поздравне речи представника Министарства културе и информисања, града Крагујевца, председника УО Заједнице матичних библиотека Србије и директора Народне библиотеке „Вук Караџић“ у Крагујевцу Свечана додела награде „Ђура Даничић“

Реч лауреата

Културни програм

13,00–13,45 Коктел – пауза

Прва радна сесија (хотел „Шумарице“)

Радно председништво

Ласло Блашковић (председник), др Татјана Брзуловић Станисављевић и Мирко Демић

13,45

Легати и библиотеке целине (опште уводно предавање)

Др Татјана Брзуловић Станисављевић

14,10

Ацо Шопов – вечен поет и горд патрон во градот под Исарот

Милена Ристова Михајловска, Вилма Јованова и Соња Манева

Национална установа – универзитетска библиотека ,,Гоце Делчев“, Штип

14,40

Легати Матичне библиотеке Источно Сарајево

Миљана Мацан, Матична библиотека, Источно Сарајево

14,50

Легат Душана Ј. Ђоновића у Народној и универзитетској библиотеци Републике Српске

Вања Шмуља, Народна и универзитетска библиотека, Бањалука

15,00

Легати као културна добра од великог значаја

Драгана Перуничић, Народна библиотека Србије, Београд

15,10

Легати и библиотеке целине у јавним библиотекама Србије – прилог за регистар старе и ретке библиотечке грађе

Марина Митрић, Народна библиотека Србије, Београд

15,20

Легат Исидоре Секулић

Светлана Пуцаревић, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд

15,30

Дигитализација легата Десанке Максимовић

Мирољуб Стојановић и Мирјана Станишић

Народна библиотека Србије, Београд

15,40

Библиотеке целине ваљевске библиотеке

Бранка Јовић, Народна библиотека „Љубомир Ненадовић“, Ваљево

15,50

Легат Војислава Јовановића Марамбоа

Сунчица Глишић, Јасна Чанковић и Вера Петровић

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд

16,00–16,30 Кафе-пауза

Друга радна сесија (хотел „Шумарице“)

Радно председништво

Новка Шокица Шуваковић (председница), Душица Грбић и Драган Којић

16,30

Заоставштина Љубице и Данице Јанковић у Народној библиотеци Србије

Велибор Прелић, Народна библиотека Србије, Београд

16,40

Библиотеке целине и легати у Библиотеци Матице српске

Радивој Додеровић, Библиотека Матице српске, Нови Сад

16,50

Библиотеке целине у Народној библиотеци „Стеван Сремац“ Ниш

Марија Чупић и Славица Кривокућа, Народна библиотека „Стеван Сремац“, Ниш

17,00

Легати и библиотеке целине у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“

Маријана Матовић, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“, Чачак

17,10

Трагови части

Анђа Бјелић и Илија Смиљанић, Народна библиотека Ужице

17,20

Легат др Леонтија Павловића

Марина Лазовић и Софија Грба, Народна библиотека Смедерево

17,30

Легати Учитељске и Више педагошке школе у фондовима Универзитетске библиотеке у Крагујевцу

Весна Абадић, Универзитетска библиотека у Крагујевцу

17,40

Заоставштина Јоце Вујића

Др Татјана Брзуловић Станисављевић

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд

18,30–19,15 Вечера
19,30 Полазак у Књажевско-српски театар „Јоаким Вујић“ на представу Башта сљезове боје (опционо) - слободно време

Прва радна сесија (хотел „Шумарице“)

Радно председништво

Др Александар Јерков (председник), Јасмина Нинков и др Драгана Милуновић

9,30

Правни изазови укључивања посебних фондова у дигиталну јавну сферу, са посебним освртом на проблем легата и библиотека целина (предавње по позиву)

Ђорђе Кривокапић, Фондација „Share“, Факултет организационих наука, Београд

9,45

Вукова библиотека

Данка Кузељ, Библиотека Српске академије наука и уметности, Београд

9,55

Представљање посебне библиотеке из фонда Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ на изложби о Михајлу Пупину

Јелена Ђурђулов, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд

10,05

Jедна од првих посебних библиотека у фонду Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“

Гордана Лазаревић и Драгана Михаиловић

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“, Београд

10,15

Библиотека целина Катарине Амброзић

Бојан Кундачина, Библиотека града Београда

10,25

Легат и библиотеке целине Градске библиотеке у Новом Саду

Блаженка Марковић, Градска библиотека Нови Сад

10,35

Легати Народне библиотеке у Пироту

Марија Шаровић, Драгана Благојевић и Нарциса Алексић

Народна библиотека Пирот

10,45

Сомборски легати

Анђелија Пругинић и Иља Фирањ, Градска библиотека Сомбор

10,55

Легат Ђорђа Војновића у Народној библиотеци„Ђорђе Натошевић” у Инђији

Милица Котур, Народна библиотека „Ђорђе Натошевић“, Инђија

11,05

Преломно време и преводилац – библиотека целина Синише Пауновића у Библиотеци у Димитровграду

Елизабета Георгиев, Народна библиотека „Детко Петров“, Димитровград

11,15–11,45

Кафе-пауза

11,45 (полазак)

Епархијски дом (улица Краља Александра I Карађорђевића 69)

12,15

Библиотеке епископа у библиотеци Бачке епархије

Мр Душица Грбић, Библиотека Матице српске, Нови Сад

12,30

Обилазак легата владика Саве и Јована

Легат професора Мирковића (Милована Глишића 44

14,00

Обилазак легата у Кући легата НБ „Вук Караџић“

14,30-15,00

Коктел

15,00

Легат Јована Ђ. Мирковића

Јадранка Веиновић Андрејић и Гордана Вучковић

Народна библиотека „Вук Караџић“ Крагујевац

15,10

Породична преписка кнеза Милоша Обреновића из Архивске збирке у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић” др Татјане Брзуловић Станисављевић (промоција књиге)

Учествују: др Мила Медиговић Стефановић и ауторка

16,00

Крагујевац за почетнике и староседеоце Зорана Петровића

(промоција фотомонографије)

16,10

Дискусија и закључци

17,00

Повратак у Хотел – слободно

20,00

Вечера

9,00-9,30

Одјављивање из Хотела

9,30

Спомен-парк „Крагујевачки октобар“ (Десанкин венац бб) – обилазак сталне поставке Музеја

ТОПОЛА (опционо)
10,30

Библиотека „Радоје Домановић“ (Краљице Марије 4)

11,30

Задужбина краља Петра I – обилазак маузолеја српске краљевске породице Карађорђевић на Опленцу

© Народна библиотека "Вук Караџић" Крагујевац